گامهایی برای ایجاد شخصیتی مثبت

0

در این مقاله میخواهیم به 10 گامی که میتواند شخصیت بهتر و جذاب تری از ما بسازد اشاره میکنیم :

  • مسئولیت پذیر باشیم: مسئولیت به سوی کسی جذب میشود که بتواند آن را به عهده بگیرد. وقتی مسئولیت اضافه ای را بپذیریم در واقع شخصیت خود را ارتقأ میدهیم. کارها و مسئولیتها را به گردن دیگران نیاندازیم. و از عبارتهای زیر اجتناب کنیم : کسی دیگر آن را انجام میدهد. همه اش تقصیر شماست.افرادی که مسئولیت پذیر نیستند مسئولیت را به گردن والدین ، اجتماع ، خدا و سرونوشت می اندازند.

 

  • ملاحظه داشته باشیم: ملاحظه داشتن به این معنی است که مصالح و منافع دیگران را درنظر بگیریم و خودخواه و مغرور نباشیم. ملاحظه در کنار ادب و تواضع خصیصه بارز بزرگان است.

 

  • به دیگران منفعت برسانیم: این بدان معناست که به بازی برد/برد فکر کنیم. اجازه دهیم دیگران از طریق ما سودبرده و حس کسب منفعت را تجربه کنند و این کار با سود و منفعت ما در تعارض نیست و درکنار یکدیگر معنی پیدا میکند.

 

  • در انتخاب کلمات دقت کنیم: مبادی آداب و بانزاکت بودن دلیلی بر شخصیت مثبت است. وقتی به عواقب کلمات و صحبتها فکر کنیم هر کلامی از دهانمان خارج نمیشود. دانا کسی است قبل از سخن گفتن آنرا میسنجد و نادان کسی که بعد از گفتن سخنی اشتباه عواقب آنرا میبیند و خود را اصلاح نمیکند.

 

  • شکایت ونقد منفی نکنیم: وقتی از کسی نقد منفی میکنیم در برابر آن ایستادگی میکند. نقد سازنده با نقد منفی بسیار متفاوت است. در نقد مثبت فقط عمل و عواقب آن نقد میشود نه شخصیت طرف مقابل. در نقد منفی عزت نفش طرف مقابل آسیب میبیند. شکایت از زمین و زمان و آب وهوا تنها چیزی که نصیب ما میکند کاهش انرژی و ترش رویی است. بهتر نیست به جای شکایت بیهوده به زیبایی های هرچند کوچک اطرافمان بیشتر توجه کنیم؟

 

  • مهربان و خوشرو باشیم: خنده و خوشرویی کم خرج ترین بخششی است که هرکسی میتواند داشته باشد و به دیگران هدیه دهد. خوش رویی هم شخصیت بهتری از ما به نمایش میگذارد و هم باعث ایجاد حس و انگیزه بیشتری در طرف مقابلمان میگذارد.

 

  • شنونده خوبی باشیم: خوب گوش دادن هنری است که باید به خوبی باید بیاموزیم. همینطور که دوست داریم در زمان صحبت کردن ما دیگران به ما گوش دهند و توجه داشته باشند، مانیز باید این خصیصه را در خود پرورش دهیم. خوب گوش دادن و همدلی جذابیت انسان را چندین برابر میکند.

 

  • رفتاردیگران را مثبت برداشت کنیم: وقتی دوستی دیر سرقرار میرسد یا تلفن ما را جواب نمیدهد فوری به سمت برداشتهای بد نرویم. ممکن است دلیل موجهی برای آن وجود داشته و چه بهتر ما نیز به آن گزینه های موجه و مثبت فکر کنیم. مثلا به این دلیل به تلفن ما پاسخ نداده که سرگرم کاری بوده یا گوشی تلفنش در دسترس نبوده.

 

  • مشتاق باشیم: اشتیاق بزرگترین دارایی انسان است. اشتیاق داشتن چیزهای معمولی و کوچک را به چیزهای بزرگ و سطح عالی ارتقأ میدهد. اشتیاق موتور محرک انسان است و میتواند سبب تغییرات و اتفاقت بسیار بزرگی شود.

 

  • از دیگران بی ریا و صادقانه تقدیرکنیم: انسانها نیازمند تقدیرو تشویق هستند. تقدیر و تشکر خالصانه بزرگترین هدیه ای است که میتوانیم به دیگران بدهیم و شور و انگیزه بیشتری در آنها به وجود آوریم.
Share.

About Author

Leave A Reply